MŠF Plzeň 2014

Mezinárodní šachový festival Plzeň 2014 (13.ročník)

Mezinárodní open turnaj hraný od 16. 8. do 23. 8. 2014 v plzeňské Měšťanské Besedě v rámci 13. ročníku mezinárodního šachového festivalu INGEM – PLZEŇ 2014 vyhrál německý mezinárodní mistr a nejvýše nasazený Sebastian Plischki.

Poslední kolo bylo velkým soubojem o vítězství, partie na prvních šachovnicích, kde se rozhodovalo o pořadí medailistů, se hrály až do úplného vyčerpání všech možností. Nakonec z vedoucí dvojice byl nejšťastnější Sebastian Plischki, který vyhrál nad Miroslavem Palkem. Jan Bartoš podlehl ruskému mezinárodnímu mistru Alexandru Chudinovskichovi a klesl na třetí místo.

V konečném pořadí tak Sebastian Plischki vyhrál se 7,5 body, druhý skončil Alexandr Chudinovskich se 7 body, třetí s dalším půlbodovým odstupem nejlepší z českých hráčů Jan Bartoš.

V souboji o nejlepšího hráče Plzeňského kraje Petr Folk zdolal v posledním kole Filipa Šimůnka a titul krajského přeborníka Plzeňského kraje pro rok 2014 získal pro sebe. Druhé místo v pořadí krajského přeboru obsadila nejlepší žena turnaje Jana Eretová, která se zároveň stala krajskou přebornicí mezi ženami.

Turnaj mládeže v rapid šachu, určený mladých šachistům narozeným 1998 a ml., vyhrál ziskem 6,5 ze 7 možných nejvýše nasazený Jonáš Eret. Druhý skončil jeho bratr Matouš Eret (oba z oddílu Sokol Klatovy), který ztratil pouze dvě remízy. Milým překvapením byl bronzový Ondra Skýpala (ročník 2005) z ŠK AERO Odolena Voda, který za sebou nechal výše nasazené Václava Truksu a Stanislava Srbu. Nejlepší dívkou byla na šestém místě Adrianka Málková z pořadatelského ŠK 64 Plzeň.

Doplňkový bleskový turnaj za účasti 27 hráčů ozdobil svou účastí český reprezentant a mezinárodní velmistr Jiří Štoček. Avšak jako největší favorit turnaje se musel spokojit pouze s druhým místem. Vítězství mu „vyfoukl“ Němec Sebastian Plischki, který o svém vítězství rozhodl výhrou ve vzájemné souboji se Štočkem a vyhráů ziskem 13 bodů z 13 možných. Druhý Jiří Štoček získal 11,5 bodu a třetí Lukáš Klement 10,5 bodu. Nejlepším z hráčů Plzeňského kraje byl na čtvrtém místě mladý osmnáctiletý Martin Kopřiva s 8,5 body.

Festivalový program doplnila ještě beseda s mezinárodním mistrem Janem Michálkem o historii šachu v Plzni a Plzeňském kraji. Velmi zajímavé povídání především o historii slavných plzeňských turnajů Rudého práva v bleskovém šachu doplnil Jan Michálek promítáním dobových fotografií a dokumentů ze svého bohatého archivu.

Celý festival proběhl pod záštitou radní města Plzně paní Ireny Rottové, generálním partnerem byla společnost INGEM a.s., vysokou sportovní úroveň umocnilo i nádherné prostředí velkého sálu Měšťanské Besedy, velká většina všech účastníků a diváků vyjádřila s prožitým týdnem šachu v Besedě velkou spokojenost.

Jak je s průběhem festivalu spokojen ředitel Ing. Petr Herejk: „Mezinárodní turnaj měl svoji kvalitu, oba největší favorité, mezinárodní mistři Sebastian Plischki a Alexander Chudinovskich, potvrdili roli favoritů a podělili se o první a druhé místo, velmi pozitivně hodnotím velkou bojovnost turnaje, ze 183 partií bylo jen 81 remízových výsledků (tj. 44%), což je u podobných turnajů nezvykle malé procento. Potěšující jsou výkony mladých talentovaných plzeňských hráčů, pro které byl turnaj vítanou konfrontací s mezinárodní konkurencí.“

Výsledky:

Mezinárodní turnaj: http://www.chess-results.com/tnr136621.aspx?lan=5&art=1&rd=9

Turnaj mládeže: http://chess-results.com/tnr136622.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&wi=821

Bleskový turnaj: http://chess-results.com/tnr136623.aspx?lan=5&art=0&wi=821